Welch 2042B-01 Dryfast Ultra Diaphragm Vacuum Pump | Chemical Resistant
Welch 2042B-01 PTFE Dryfast Ultra Diaphragm Vacuum Pump
Welch® DryFast® diaphragm pumps are designed for harsh chemical duty processes and stand above the competition in performance. Welch® DryFast® vacuum pump provide tunable control, precisely within 1 Torr. The Welch® DryFast® is lightweight, with a control knob ergonomically easy to use, front and center of the pump. The Welch 2042 is an excellent pump for evaporation high boiling point solvents, such as DMF. Contact your Chemtech Scientific representative for best practices and set up information.
Welch Dryfast Vacuum Pump -We highly recommend PTFE diaphragm pumps. PTFE diaphragm pumps are super chemically resistant and do not backstream PTFE dust into the process/product.
| What's included | US standard plug |
| Common accessory, not included | Inlet / Exhaust Separator Jars, 1423B |
| Pumping Speed | 35 l/min |
| Max. Vacuum | 2 torr |
| Tubing Needed | 1/4" ID |
| Exhaust / Intake threads | M14(1/8) |
| Dimensions LxWxH | 13.8x6.8x8.8" |
| Weight | 21.25 lbs |
| Wiring | 115V, 60 hz |
Welch 2042B-01 PTFE Dryfast Ultra Diaphragm Vacuum Pump
Welch® DryFast® diaphragm pumps are designed for harsh chemical duty processes and stand above the competition in performance. Welch® DryFast® vacuum pump provide tunable control, precisely within 1 Torr. The Welch® DryFast® is lightweight, with a control knob ergonomically easy to use, front and center of the pump. The Welch 2042 is an excellent pump for evaporation high boiling point solvents, such as DMF. Contact your Chemtech Scientific representative for best practices and set up information.
Welch Dryfast Vacuum Pump -We highly recommend PTFE diaphragm pumps. PTFE diaphragm pumps are super chemically resistant and do not backstream PTFE dust into the process/product.
| What's included | US standard plug |
| Common accessory, not included | Inlet / Exhaust Separator Jars, 1423B |
| Pumping Speed | 35 l/min |
| Max. Vacuum | 2 torr |
| Tubing Needed | 1/4" ID |
| Exhaust / Intake threads | M14(1/8) |
| Dimensions LxWxH | 13.8x6.8x8.8" |
| Weight | 21.25 lbs |
| Wiring | 115V, 60 hz |




