Welch 2014 DryFast Chemical Duty Diaphragm Vacuum Pump – 2014B-01 (35 L/min, 40 Torr)
|
The Welch 2014 Dryfast Chemical Duty Diaphragm Pump, 115V 60Hz 1 PH, Model 2014B-01 provides tune able control, precisely within 1 Torr. An excellent vacuum pump for the most harsh chemical processes. The Welch 2014B-01 pump is lightweight, with a control knob ergonomically easy to use, front and center of the pump. At 35 Torr, the 2014B-01 is the perfect filtration, aspiration or general lab vacuum use pump for harsh vapors. Welch Dryfast Vacuum Pump -We highly recommend PTFE diaphragm pumps. PTFE diaphragm pumps are super chemically resistant and do not backstream PTFE dust into the process/product.
|
|
| What's included | US standard plug |
| Common accessory, not included | Inlet / Exhaust Separator Jars, 1423B |
| Pumping Speed | 35 l/min |
| Max. Vacuum | 40 torr |
| Tubing Needed | 1/4" ID |
| Exhaust ./ Intake threads | M14(1/8) |
| Dimensions LxWxH | 12x7x8.3" |
| Weight | 15 lbs |
| Wiring | 115V, 60 hz |
|
The Welch 2014 Dryfast Chemical Duty Diaphragm Pump, 115V 60Hz 1 PH, Model 2014B-01 provides tune able control, precisely within 1 Torr. An excellent vacuum pump for the most harsh chemical processes. The Welch 2014B-01 pump is lightweight, with a control knob ergonomically easy to use, front and center of the pump. At 35 Torr, the 2014B-01 is the perfect filtration, aspiration or general lab vacuum use pump for harsh vapors. Welch Dryfast Vacuum Pump -We highly recommend PTFE diaphragm pumps. PTFE diaphragm pumps are super chemically resistant and do not backstream PTFE dust into the process/product.
|
|
| What's included | US standard plug |
| Common accessory, not included | Inlet / Exhaust Separator Jars, 1423B |
| Pumping Speed | 35 l/min |
| Max. Vacuum | 40 torr |
| Tubing Needed | 1/4" ID |
| Exhaust ./ Intake threads | M14(1/8) |
| Dimensions LxWxH | 12x7x8.3" |
| Weight | 15 lbs |
| Wiring | 115V, 60 hz |





