Welch 1376C-03 DUOSEAL Vacuum Pump – 10.6 CFM
| Welch 1376C-03 DUOSEAL Vacuum Pump – 10.6 CFM | 230V 50Hz | Schuko Plug
The Welch 1376C-03 is a reliable belt-drive rotary vane vacuum pump designed for laboratory and industrial use. The Welch 1376C-03 vacuum pump is a rugged and robust vacuum pump for applications requiring pressures < 1 Torr. The 1376C-03 achieves < 0.001 Torr with a pumping speed of 300 liters/min (10.6 CFM). Two stage, oil sealed vacuum pumps should not be operated continuously at pressures above 1 Torr. Operating this vacuum pump at higher pressure will induce excessive oil spraying from the exhaust of the vacuum pump causing premature failure and void warranty. Please consult your Chemtech Scientific Representative for consultation, should the ultimate pressure of your process run above 1 Torr. This model operates on 230V 50Hz and comes with a Continental Europe (Schuko) plug. Key Features
Ideal Applications
The Welch 1376C-03 is a proven, hard-working pump from the trusted DUOSEAL series. Questions about voltage, compatibility, or operation? Contact our vacuum specialists at (484) 424-9415 — we’re happy to help. |
|
| What's included | 3 qts DuoSeal oil |
| Pumping Speed | 10.6 CFM (300 l/min) |
| Max. Vacuum | 0.001 torr |
| Oil Capacity | 2.5 qt(2.4 l) |
| Tubing Needed | 13/16(21) |
| Exhaust ./ Intake threads | 1-20 |
| Pump RPM | 525 |
| Dimensions LxWxH | 20"x14"x15" |
| Weight | 156 lb (71 kg) |
| Wiring | 230V, 50Hz, w/Cont. Euro. (Schuko) Plug |
| Welch 1376C-03 DUOSEAL Vacuum Pump – 10.6 CFM | 230V 50Hz | Schuko Plug
The Welch 1376C-03 is a reliable belt-drive rotary vane vacuum pump designed for laboratory and industrial use. The Welch 1376C-03 vacuum pump is a rugged and robust vacuum pump for applications requiring pressures < 1 Torr. The 1376C-03 achieves < 0.001 Torr with a pumping speed of 300 liters/min (10.6 CFM). Two stage, oil sealed vacuum pumps should not be operated continuously at pressures above 1 Torr. Operating this vacuum pump at higher pressure will induce excessive oil spraying from the exhaust of the vacuum pump causing premature failure and void warranty. Please consult your Chemtech Scientific Representative for consultation, should the ultimate pressure of your process run above 1 Torr. This model operates on 230V 50Hz and comes with a Continental Europe (Schuko) plug. Key Features
Ideal Applications
The Welch 1376C-03 is a proven, hard-working pump from the trusted DUOSEAL series. Questions about voltage, compatibility, or operation? Contact our vacuum specialists at (484) 424-9415 — we’re happy to help. |
|
| What's included | 3 qts DuoSeal oil |
| Pumping Speed | 10.6 CFM (300 l/min) |
| Max. Vacuum | 0.001 torr |
| Oil Capacity | 2.5 qt(2.4 l) |
| Tubing Needed | 13/16(21) |
| Exhaust ./ Intake threads | 1-20 |
| Pump RPM | 525 |
| Dimensions LxWxH | 20"x14"x15" |
| Weight | 156 lb (71 kg) |
| Wiring | 230V, 50Hz, w/Cont. Euro. (Schuko) Plug |



