Plus UG20 Oil, 208 Liter (55 gal), PPUG20220
- Vapor pressure at 25ºC: 1 x 10^-7
- Viscosity at 40ºC: 110 CST
- Viscosity at 100ºC: N/A
- Pour Point: -9ºC
- Flash Point: 252ºC
- Fire Point: 281ºC
General product classifications
| Family | Plus UG20 |
| Pump models | EH250 EH500 EH1200 EH2600 EH4200 |
| Category | Fluids, Grease, & Oil |
| Subcategory | Oil |
| Sub-subcategory | PLUS UG20 |
| Material | Semi-Synthetic |
| Spec dimensions | 23" Dia X 35" Lg |
| Weight | 200.00 kg |
| Country of origin | US |
| Manual page | FLUIDS&OILS-2 |
- Vapor pressure at 25ºC: 1 x 10^-7
- Viscosity at 40ºC: 110 CST
- Viscosity at 100ºC: N/A
- Pour Point: -9ºC
- Flash Point: 252ºC
- Fire Point: 281ºC
General product classifications
| Family | Plus UG20 |
| Pump models | EH250 EH500 EH1200 EH2600 EH4200 |
| Category | Fluids, Grease, & Oil |
| Subcategory | Oil |
| Sub-subcategory | PLUS UG20 |
| Material | Semi-Synthetic |
| Spec dimensions | 23" Dia X 35" Lg |
| Weight | 200.00 kg |
| Country of origin | US |
| Manual page | FLUIDS&OILS-2 |


