Plus Tech White Oil, 20 Liters (5.28 gal), PPTW020
Plus TW is equivalent to:
- Leybold LVO 600, HE-400, NC 2
- Stokes V Lube T
PLUS TW is a technical white oil specially processed for applications where exposure to reactive gases cause premature degradation of plus 20-type fluids. PLUS TW undergoes a stripping process in which saturated and aromatic fluid components are removed. The result is a fluid with high resistance to acidic-by-products and a longer life than other hydrocarbon fluids. Typical applications include LPCVD, ion implantation, and nitride.
General product classifications
| Family | Plus TW |
| Category | Fluids, Grease, & Oil |
| Subcategory | Oil |
| Sub-subcategory | PLUS TECH |
| Material | Semi-Synthetic |
| Spec dimensions | 10 x 11 1/2" x 16" Lg |
| Weight | 18.00 kg |
| Country of origin | US |
| Manual page | FLUIDS&OILS-2 |
Plus TW is equivalent to:
- Leybold LVO 600, HE-400, NC 2
- Stokes V Lube T
PLUS TW is a technical white oil specially processed for applications where exposure to reactive gases cause premature degradation of plus 20-type fluids. PLUS TW undergoes a stripping process in which saturated and aromatic fluid components are removed. The result is a fluid with high resistance to acidic-by-products and a longer life than other hydrocarbon fluids. Typical applications include LPCVD, ion implantation, and nitride.
General product classifications
| Family | Plus TW |
| Category | Fluids, Grease, & Oil |
| Subcategory | Oil |
| Sub-subcategory | PLUS TECH |
| Material | Semi-Synthetic |
| Spec dimensions | 10 x 11 1/2" x 16" Lg |
| Weight | 18.00 kg |
| Country of origin | US |
| Manual page | FLUIDS&OILS-2 |


