Plus Duo Oil, 4 Liter (4.23 qt) - General Purpose, PPD004
Plus Duo is a low vapor pressure, non-additive, fractionated hydrocarbon fluid. Specially formulated for belt-driven pumps. Plus Duo is resistant to oxidation, and is thermally stable with low chemical reactivity
Plus Duo is equivalent to:
Capitol Vacuum CV43
Edwards Vacuum ED 15
Kinney Type L, Type AX
Leybold LVO 130, HE-125, GS 77
Pfeiffer Balzers P1
Welch DuoSeal
General product classifications
| Family | Plus Duo |
| Pump models | 1373 1374 1376 1376N 1402N 1397 1398 1399 1400 1400N 1402 1405 D150 D25 D75 |
| Category | Fluids, Grease, & Oil |
| Subcategory | Oil |
| Sub-subcategory | PLUS DUO |
| Material | Hydrocarbon |
| Spec dimensions | 6" Dia X 12" Lg |
| Weight | 3600.00 g |
| Country of origin | US |
| Manual page | FLUIDS&OILS-2 |
Plus Duo is a low vapor pressure, non-additive, fractionated hydrocarbon fluid. Specially formulated for belt-driven pumps. Plus Duo is resistant to oxidation, and is thermally stable with low chemical reactivity
Plus Duo is equivalent to:
Capitol Vacuum CV43
Edwards Vacuum ED 15
Kinney Type L, Type AX
Leybold LVO 130, HE-125, GS 77
Pfeiffer Balzers P1
Welch DuoSeal
General product classifications
| Family | Plus Duo |
| Pump models | 1373 1374 1376 1376N 1402N 1397 1398 1399 1400 1400N 1402 1405 D150 D25 D75 |
| Category | Fluids, Grease, & Oil |
| Subcategory | Oil |
| Sub-subcategory | PLUS DUO |
| Material | Hydrocarbon |
| Spec dimensions | 6" Dia X 12" Lg |
| Weight | 3600.00 g |
| Country of origin | US |
| Manual page | FLUIDS&OILS-2 |


