Plus 20 Oil, 1 Liter (1.06 qt), PP20001
Plus 20 oil is double distilled and offers a combination of lower vapor pressure and greater resistance to oxidation. Double distillation lowers vapor pressure by removing light end oil fractions that can cause back streaming. This quality makes our Plus 20 oil ideal for direct drive pumps used in backing diffusion or turbomolecular pumps.
Plus 20 oil is equivalent to:
Capitol Vacuum – CV 20
Alcatel 200
Edwards ED 20
Leybold HE-200
Stokes V Lube L
Varian CS
Ilmvac Labovac 10
VWR – VWR-20
General product classifications
| Family | Plus 20 |
| Category | Fluids, Grease, & Oil |
| Subcategory | Oil |
| Sub-subcategory | PLUS 20 |
| Material | Hydrocarbon |
| Spec dimensions | 3 1/8" Dia X 9" Lg |
| Weight | 800.00 g |
| Country of origin | US |
| Manual page | FLUIDS&OILS-1 |
Plus 20 oil is double distilled and offers a combination of lower vapor pressure and greater resistance to oxidation. Double distillation lowers vapor pressure by removing light end oil fractions that can cause back streaming. This quality makes our Plus 20 oil ideal for direct drive pumps used in backing diffusion or turbomolecular pumps.
Plus 20 oil is equivalent to:
Capitol Vacuum – CV 20
Alcatel 200
Edwards ED 20
Leybold HE-200
Stokes V Lube L
Varian CS
Ilmvac Labovac 10
VWR – VWR-20
General product classifications
| Family | Plus 20 |
| Category | Fluids, Grease, & Oil |
| Subcategory | Oil |
| Sub-subcategory | PLUS 20 |
| Material | Hydrocarbon |
| Spec dimensions | 3 1/8" Dia X 9" Lg |
| Weight | 800.00 g |
| Country of origin | US |
| Manual page | FLUIDS&OILS-1 |


