Welch 2567B-50 WOB-L Vacuum Pump
|
The Welch 2567B-50 is a two head WOB-L piston high capacity vacuum pump. The cast aluminum housing assures durability. The inlet side vacuum gauge and controller sit atop a liquid separator. The 2567B-50 is a bargain for its performance and quality, without competition. Warning: The 2567B-50 is a standard duty vacuum pump. The 2567B-50 pump will fail prematurely if operated on chemical duty applications. Please consult your Chemtech Scientific Representative for consultation, should your process include organic/acid/base/corrosive materials. With a strong 100 L/min (3.5 CFM) pumping speed and deep vacuum capability, the Welch 2567B-50 is an excellent choice for non-corrosive laboratory applications such as vacuum filtration, aspiration, drying, and degassing. Its durable WOB-L piston design, built-in liquid separator, and easy-to-read vacuum gauge make it a reliable and user-friendly pump for everyday lab use. For chemical or corrosive applications, we recommend Welch’s PTFE DryFast diaphragm pumps instead. Need help choosing the right pump? Contact support@chemtechsci.com or call (484) 424-9415.
|
|
| What's included | Vacuum and pressure gauges, controller, liquid separator |
| Common accessory, not included | Foot switch control 1430A or 1430B |
| Pumping Speed | 100 Lit.min (3.5CFM) |
| Max. Vacuum | 60 Torr |
| Tubing Needed | 1/4" ID |
| Inlet Connection | UNIBARB |
| Exhaust | 1/4" ID |
| Dimensions LxWxH inches | 15x10x10 inches |
| Ship Weight | 16.5 LBS |
| Wiring | 115V, 60 hz |
|
The Welch 2567B-50 is a two head WOB-L piston high capacity vacuum pump. The cast aluminum housing assures durability. The inlet side vacuum gauge and controller sit atop a liquid separator. The 2567B-50 is a bargain for its performance and quality, without competition. Warning: The 2567B-50 is a standard duty vacuum pump. The 2567B-50 pump will fail prematurely if operated on chemical duty applications. Please consult your Chemtech Scientific Representative for consultation, should your process include organic/acid/base/corrosive materials. With a strong 100 L/min (3.5 CFM) pumping speed and deep vacuum capability, the Welch 2567B-50 is an excellent choice for non-corrosive laboratory applications such as vacuum filtration, aspiration, drying, and degassing. Its durable WOB-L piston design, built-in liquid separator, and easy-to-read vacuum gauge make it a reliable and user-friendly pump for everyday lab use. For chemical or corrosive applications, we recommend Welch’s PTFE DryFast diaphragm pumps instead. Need help choosing the right pump? Contact support@chemtechsci.com or call (484) 424-9415.
|
|
| What's included | Vacuum and pressure gauges, controller, liquid separator |
| Common accessory, not included | Foot switch control 1430A or 1430B |
| Pumping Speed | 100 Lit.min (3.5CFM) |
| Max. Vacuum | 60 Torr |
| Tubing Needed | 1/4" ID |
| Inlet Connection | UNIBARB |
| Exhaust | 1/4" ID |
| Dimensions LxWxH inches | 15x10x10 inches |
| Ship Weight | 16.5 LBS |
| Wiring | 115V, 60 hz |




