Welch 2047B-01 DryFast Chemical Duty PTFE Vacuum Pump | 2.5 CFM
Welch 2047B-01 Dryfast Diaphragm Vacuum Pump
Welch® DryFast® PTFE diaphragm pumps are designed for harsh chemical duty processes and stand above the competition in performance. Welch® DryFast® vacuum pump provide tunable control, precisely within 1 Torr. The Welch® DryFast® is lightweight, with a control knob ergonomically easy to use, front and center of the pump. The Welch 2047 is an excellent multiple nozzle vacuum pump and successfully employed in mini vacuum networks. Contact your Chemtech Scientific representative for best practices and set up information.
Welch Dryfast Vacuum Pump -We highly recommend PTFE diaphragm pumps. PTFE diaphragm pumps are super chemically resistant and do not backstream PTFE dust into the process/product.

| What's included | US standard plug |
| Common accessory, not included | Inlet / Exhaust Separator Jars, 1423B |
| Pumping Speed | 70 l/min |
| Max. Vacuum | 35 torr |
| Tubing Needed | 1/4" ID |
| Exhaust / Intake threads | M14(1/8) |
| Dimensions LxWxH | 13.8x6.8x8.8" |
| Weight | 21.25 lbs |
| Wiring | 115V, 60 hz |
Welch 2047B-01 Dryfast Diaphragm Vacuum Pump
Welch® DryFast® PTFE diaphragm pumps are designed for harsh chemical duty processes and stand above the competition in performance. Welch® DryFast® vacuum pump provide tunable control, precisely within 1 Torr. The Welch® DryFast® is lightweight, with a control knob ergonomically easy to use, front and center of the pump. The Welch 2047 is an excellent multiple nozzle vacuum pump and successfully employed in mini vacuum networks. Contact your Chemtech Scientific representative for best practices and set up information.
Welch Dryfast Vacuum Pump -We highly recommend PTFE diaphragm pumps. PTFE diaphragm pumps are super chemically resistant and do not backstream PTFE dust into the process/product.

| What's included | US standard plug |
| Common accessory, not included | Inlet / Exhaust Separator Jars, 1423B |
| Pumping Speed | 70 l/min |
| Max. Vacuum | 35 torr |
| Tubing Needed | 1/4" ID |
| Exhaust / Intake threads | M14(1/8) |
| Dimensions LxWxH | 13.8x6.8x8.8" |
| Weight | 21.25 lbs |
| Wiring | 115V, 60 hz |



