Welch 2067B-01 Chemical Duty PTFE Vacuum Pump – 222 L/min 56 Torr
|
The Welch-Ilmvac 2067B-01 is a powerful, dry, chemical duty vacuum pump. The very high flow of 221 lit/min, along with the ultimate vacuum of 56 Torr, makes this quiet diaphragm pump the perfect networked vacuum pump. The 2067 can power a lab of over 20 nozzles, depending on piping runs. The Ilmvac chemical duty pumps can be used for any harsh chemical service. The Ilmvac PTFE pumps are designed for quick and easy, infrequent maintenance. The Ilmvac PTFE pumps are light weight and quiet diaphragm membrane vacuum pumps providing excellent performance for rotary evaporators, vacuum ovens, degassing, mixing and networked vacuum projects. With its impressive 221 L/min (7.8 CFM) flow rate and 56 Torr ultimate vacuum, the 2067B-01 is ideal for multi-user laboratory vacuum networks, large rotary evaporators, vacuum ovens, and chemical processing. Its oil-free PTFE diaphragm design ensures clean vacuum without contamination or oil maintenance. Extremely quiet and lightweight, this pump delivers reliable performance even with aggressive solvents and corrosive vapors. Contact support@chemtechsci.com or call (484) 424-9415 for system design assistance. |
|
| What's included | 1/4" OD hose barb |
| Common accessory, not included | Vacuum Controller |
| Pumping Speed | 221 Lit/min. (7.8 CFM) |
| Max. Vacuum | 56 Torr (75 mbar) 29.7" Hg |
| Tubing Needed | 1/4" ID |
| Inlet Connection | UNIBARB |
| Exhaust | 1/4" OD |
| Dimensions LxWxH inches | 21x11x12 |
| Weight | 72 LBS |
| Wiring | 115V, 60 hz |
|
The Welch-Ilmvac 2067B-01 is a powerful, dry, chemical duty vacuum pump. The very high flow of 221 lit/min, along with the ultimate vacuum of 56 Torr, makes this quiet diaphragm pump the perfect networked vacuum pump. The 2067 can power a lab of over 20 nozzles, depending on piping runs. The Ilmvac chemical duty pumps can be used for any harsh chemical service. The Ilmvac PTFE pumps are designed for quick and easy, infrequent maintenance. The Ilmvac PTFE pumps are light weight and quiet diaphragm membrane vacuum pumps providing excellent performance for rotary evaporators, vacuum ovens, degassing, mixing and networked vacuum projects. With its impressive 221 L/min (7.8 CFM) flow rate and 56 Torr ultimate vacuum, the 2067B-01 is ideal for multi-user laboratory vacuum networks, large rotary evaporators, vacuum ovens, and chemical processing. Its oil-free PTFE diaphragm design ensures clean vacuum without contamination or oil maintenance. Extremely quiet and lightweight, this pump delivers reliable performance even with aggressive solvents and corrosive vapors. Contact support@chemtechsci.com or call (484) 424-9415 for system design assistance. |
|
| What's included | 1/4" OD hose barb |
| Common accessory, not included | Vacuum Controller |
| Pumping Speed | 221 Lit/min. (7.8 CFM) |
| Max. Vacuum | 56 Torr (75 mbar) 29.7" Hg |
| Tubing Needed | 1/4" ID |
| Inlet Connection | UNIBARB |
| Exhaust | 1/4" OD |
| Dimensions LxWxH inches | 21x11x12 |
| Weight | 72 LBS |
| Wiring | 115V, 60 hz |



