Welch 2581B-50 WOB-L Piston Vacuum Pump
|
The Welch 2581B-50 is a two head WOB-L piston high capacity vacuum pump. The cast aluminum housing assures durability. The inlet side vacuum gauge and controller sit atop a liquid separator. The 2581B-50 is a bargain for its performance and quality, without competition. Warning: The 2581B-50 is a standard duty vacuum pump. The 2581B-50 pump will fail prematurely if operated on chemical duty applications. Please consult your Chemtech Scientific Representative for consultation, should your process include organic/acid/base/corrosive materials. With a strong 100 L/min (3.5 CFM) pumping speed and reliable deep vacuum capability, the Welch 2581B-50 is an excellent choice for non-corrosive laboratory and light industrial applications. It features a durable WOB-L piston design, built-in liquid separator, and easy-to-read vacuum gauge for convenient operation. Ideal for vacuum filtration, aspiration, degassing, drying, and general lab vacuum needs. For chemical or corrosive vapors, we strongly recommend Welch’s chemically resistant PTFE DryFast diaphragm pumps. Contact support@chemtechsci.com or call (484) 424-9415 for assistance. |
|
| What's included | Vacuum and pressure gauges, controller, liquid separator |
| Common accessory, not included | Foot switch control 1430A or 1430B |
| Pumping Speed | 100 Lit.min (3.5 CFM) |
| Max. Vacuum | 5 Torr |
| Tubing Needed | 1/4" ID |
| Inlet Connection | UNIBARB |
| Exhaust | 1/4" ID |
| Dimensions LxWxH inches | 17.3x6.5x10.5 inches |
| Ship Weight | 32 LBS |
| Wiring | 115V, 60 hz |
|
The Welch 2581B-50 is a two head WOB-L piston high capacity vacuum pump. The cast aluminum housing assures durability. The inlet side vacuum gauge and controller sit atop a liquid separator. The 2581B-50 is a bargain for its performance and quality, without competition. Warning: The 2581B-50 is a standard duty vacuum pump. The 2581B-50 pump will fail prematurely if operated on chemical duty applications. Please consult your Chemtech Scientific Representative for consultation, should your process include organic/acid/base/corrosive materials. With a strong 100 L/min (3.5 CFM) pumping speed and reliable deep vacuum capability, the Welch 2581B-50 is an excellent choice for non-corrosive laboratory and light industrial applications. It features a durable WOB-L piston design, built-in liquid separator, and easy-to-read vacuum gauge for convenient operation. Ideal for vacuum filtration, aspiration, degassing, drying, and general lab vacuum needs. For chemical or corrosive vapors, we strongly recommend Welch’s chemically resistant PTFE DryFast diaphragm pumps. Contact support@chemtechsci.com or call (484) 424-9415 for assistance. |
|
| What's included | Vacuum and pressure gauges, controller, liquid separator |
| Common accessory, not included | Foot switch control 1430A or 1430B |
| Pumping Speed | 100 Lit.min (3.5 CFM) |
| Max. Vacuum | 5 Torr |
| Tubing Needed | 1/4" ID |
| Inlet Connection | UNIBARB |
| Exhaust | 1/4" ID |
| Dimensions LxWxH inches | 17.3x6.5x10.5 inches |
| Ship Weight | 32 LBS |
| Wiring | 115V, 60 hz |




